Hastalıklar

Tiroidit nedir

Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

Tiroidit nedir , Tiroidit belirtileri ve tedavisi hakkında bilgiler.

 

tiroidit, tİroît İltİhabi olarak da bilinir, tiroit bezinin mikrop bulaşması ya da başka bir nedenle iltihaplanması. Başlıca dört tipi vardır. Bunlardan Haşimoto hastalığı(*) kökeninde özbağışıklık tepkimesi olan kronik bir hastalıktır. Dev hücreli tiroidit olarak da bilinen de Quervain tiroiditi sıklıkla bir üst solunum yolu hastalığı ya da kabakulağın ardından ortaya çıkar; etkeninin bir virüs olduğu düşünülür. En fazla 30-50 yaşlardaki kadınlarda görülür. Tiroit bezi büyüyebilir, genellikle sertleşir. Başlıca belirtiler boynun ön bölümünde rahatsızlık, yutma güçlüğü, boyundan ense, çene, kulak ve omuzlara yayılan ağrı, yorgunluk ile taşikardi, terleme, titreme gibi hipertiroi-dizm belirtileridir. Hastalığın daha sonraki evresinde hipotiroidizm görülürse de genellikle kendiliğinden iyileşir, tiroit işlevleri normale döner. Tedavide aspirin gibi bir ağrı kesici yeterli olabilir.

Çok ender rastlanan öbür tiroiditlerden Riedel tiroiditinin otozomal başat kalıtımla kuşaktan kuşağa geçtiği düşünülürse de kesin nedeni belli değildir. Sıklıkla orta yaşlı ve yaşlı bireylerde görülür. Tiroit bezinin salgı yapan dokuları ve çevre dokular lifsi bir yapıya dönüşüp sertleşir. Tiroit bezi genellikle bakışımsız olarak şişer; hastalığın en önemli özellikleri şişme ve sertleşme nedeniyle hormon salgılanmasının kesintiye uğraması ve büyüyen kiüenin tiroit kanseriyle kanştırılabilmesidir. Öte yandan irinli tiroiditte organ, şişmesine karşın yumuşamıştır. Vücuttaki başka bir irinli iltihap odağından gelen mikroplann buraya bulaşmasıyla ortaya çıkan hastalığın tedavisinde uygun antibiyotikler kullanılır.Sağlık Kitabı Google News

Çağlar Yıldız

Sağlık Kitabı; En Son Çıkan Güncel Sağlık Haberleri, Hastalıklar Hakkında Bilgiler, Tedavi Yöntemleri, Çocuk Sağlığı, Cilt ve Bakım Gibi Konular Hakkında Bilgiler Verir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. test

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı