Hastalıklar

Titreme Hastalığı Nedir

Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

Titreme Hastalığı Nedir

titreme hastalığı, kuru olarak da bilinir, etkeni bir virüs olan ve merkez sinir sisteminde, dejenerasyon ve ölüme neden olan kronik enfeksiyon hastalığı. Hastalık etkeninin, belirtilerin ortaya çıkmasından önce vücutta yıllarca barınan yavaş virüslerden olduğu düşünülmektedir. Yalnız Papua Yeni Gine’deki Foreler ve benzer etnik gruplar arasında görülen hastalığın ilk belirtileri dengesiz yürüme, titreme (Fore dilinde kuru: titreme) ile istenç dışı ve belirli bir amaca yönelik olmayan hareketlerdir; 3-20 ay içinde ölümle sonuçlanır.
Titreme hastalığı araştırmacıları uzun süre şaşırtmıştır. Öbür enfeksiyon hastalıklarının tersine kroniktir. Dahası, hastalığa yakalananların doku ya da vücut sıvılarından hastalık etkeni olan mikroorganizma ya da bu mikroorganizmaya karşı oluşan antikorlar elde edilemez. Bu nedenle hastalığın bulaşıcı değil kalıtsal olduğu sanılmıştır. Öte yandan hastalığın erişkin kadınlarla her iki cinsten çocuklarda görülmesine karşın erişkin erkeklerde çok ender olması kalıtsal hastalıkların kalıplarına hiç uymaz. Hastaların beyin dokuları şempanzelerin vücuduna şırınga edildikten 1,5-2 yıl sonra hayvanlarda hastalığın ortaya çıkması, hastalık etkeninin çok uzun kuluçka devresi olan bir virüs olduğunu göstermiştir.

Titreme hastalığı yas törenleri sırasında insan eti yeme geleneğinin kaybolmasıyla azalmıştır; özellikle Forelerde bu tören sırasında kadınlar ve çocuklar ölünün beyniyle temas eder böylece topluluğun büyük bir bölümüne hastalık bulaşırdı. ABD’li bilim adamı D. Carleton Gajdusek’in titreme hastalığını tanımlayıp betimlemesi çok sayıda sinir sistemi hastalığının aydınlatılmasına öncülük etmiştir.Sağlık Kitabı Google News

Çağlar Yıldız

Sağlık Kitabı; En Son Çıkan Güncel Sağlık Haberleri, Hastalıklar Hakkında Bilgiler, Tedavi Yöntemleri, Çocuk Sağlığı, Cilt ve Bakım Gibi Konular Hakkında Bilgiler Verir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı