Toksik şok sendromu Nedir


Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

toksik şok sendromu, ilk kez 1978’de tanımlanan ve yüksek ateş, baş ağrısı, ishal, kusma, huzursuzluk, boğaz ağrısı ve döküntüyle ortaya çıkan hastalık. Kimi zaman karın ağrısı, kan basıncında aşırı ölçüde düşme, şok, solunum bozukluğu ve böbrek yetmezliği de gelişir. Toksik şok sendromu-nun Staphylococcus aureus adlı bakterinin yaptığı yeni tanımlanmış bir egzotoksine bağlı olduğu düşünülmüştür.

Hastalık ilk tanımlandığında âdet kanaması sırasında tampon kullanan kadınlarda görüldüğü düşünülüyordu. Daha sonra poliakrilat reyon ve polyester köpüğü gibi emiciliği yüksek olan ve tampon yapımında artık kullanılmayan pek çok maddenin vücuttaki magnezyuma bağlandığı gösterildi. Bunun sonucunda vücuttaki magnezyumun azalması bakterilerin toksin yapımını kolaylaştıracak ortamı sağlamaktaydı.

Toksik şok sendromunun kadınlarda olduğu kadar erkeklerde de görüldüğü ve ameliyat sonrası enfeksiyonlar gibi pek çok nedenle ortaya çıkabileceği anlaşılmıştır. Hastalığa karşı etkili bir antibiyotik olmadığından tedavi öncelikle yoğun destekleyici önlemlerden oluşur. Hastaların çoğu 7-10 gün içinde iyileşir; hastalıktan ölüm oranı yüzde 10-15’tir. Vakaların çoğunda hastalık iyileştikten sonra en çok sekiz ay içinde yinelenebilirse de genellikle daha hafif belirtilerle ortaya çıkar.Sağlık Kitabı Google News

“Toksik şok sendromu Nedir” için 2 cevap

  1. test

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.