Tuzla İçmeler

Tuzla İçmeler

Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

Tuzla İçmeleri; Marmara Bölgesi’nde madensuyu kaynağı. İstanbul iline bağlı Pendik ilçesinin Tuzla mahallesinde, Haydar-paşa-Gebze banliyö treninin durduğu içmeler istasyonu yakınında yer alır. Madensulan. Devoniyen Döneme (y. 395-345 milyon yıl önce) ait kalkerli arazi ile Marmara Denizi kıyısında genç alüvyonlarla örtülmüş olan küçük bir çöküntü alanı arasından kaynaklanır. Kaynarcalardan kıyıya yakın olanı Büyük İçme, tren istasyonuna yakın olanı ise Küçük İçme adıyla anılır.

Büyük İçmeden kaynaklanan madensuyunun fazla tuzlu olmasının deniz suyu karışmasından kaynaklandığı sanılmaktadır. Küçük İçmeden çıkan madensuyu daha az tuzludur. Sıcaklığı 19°C-20°C olan bu şifalı suların sindirim sistemi hastalıkları üzerinde olumlu etkisi olduğuna inanılır. İdrar artırıcı ve söktürücü niteliği olan bu madensuları, yüksek sayılacak oranda magnezyum içermeleri nedeniyle içildiğinde müshil etkisi de yapar.

Bizans Döneminden beri yararlanıldığı bilinen Tuzla İçmeleri’nde yeterli konaklama tesisi vardır. Seyrek de olsa çamların bulunduğu yeşillik bir alanda yer alan içmeler, yakın zamana değin ülkenin çeşitli yörelerinden gelenlerin yararlandığı bir dinlenme yeriydi. Günümüzde sanayi ve yerleşme alanlarının arasında kalan ve bu nedenle eski önemini yitirmiş olan Tuzla İçmeleri bakımsız bir durumdadır.

 Sağlık Kitabı Google News

“Tuzla İçmeler” için 8 cevap

  1. test

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.