Unutkanlık, Alzheimer Habercisi Mi?

Unutkanlık, Alzheimer Habercisi Mi?

Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

Alzheimer hastalığının yaygınlaşmasıyla birlikte insanlarda büyük bir tedirginlik oluşmaya başladı. En ufak unutkanlık sonrası insanlar endişe, şüphe ve korkuyu bir arada hissediyor. Öte yandan günlük hayatın kargaşası ve yoğunluğu içinde basit şekillerde yapılan unutkanlıklar hastalık habercisi olmayabilir.  İlk etapta hafızanızı basit yollarla güçlü tutmayı denemelisiniz. En basit örnek olarak anahtarınızı, cep telefonunuzu, araba ve ev anahtarlarınızı her zaman aynı yere koyabilirsiniz. Bu hafızanızın kendini güncel tutmasını sağlayacaktır. Sonrasında eski ve faydası kesin olan bulmaca çözmek, özellikle sudoku tarzı bulmacalar faydalıdır.

Unutkanlık Alzheimer Habercisi Mi?

Unutkanlık, Alzheimer Habercisi Mi?
Unutkanlık, Alzheimer Habercisi Mi?

Çocukken sık sık oynadığımız bir oyun, hem bir test aracı hem de iyi bir hafıza egzersizi olacaktır. Bir ya da daha fazla kişiyle oynanan bu oyunda örneğin meyveleri kullanabilirsiniz. Siz armut kelimesini söylediğinizde sizden sonraki kişi yanına başka bir meyve ekleyerek devam eder ve armut, kiraz der. Sonra siz armut, kiraz, elma dersiniz ve bu şekilde devam eder. Yaşlılarda da buna benzer bir ölçek kullanılmaktadır. Buna göre 4 tane farklı gruptan sözcük (örn: armut, sandalye, gökyüzü, şapka) söylenen yaşlı bu 4 kelimeyi tekrar söyleyebiliyorsa ciddi bir alzheimer şüphesi olmadığını söyleyebiliriz.

İyi Bir Hafıza İçin?

İyi bir hafıza için beslenmenize dikkat etmelisiniz. Hayvansal proteinler başka şekilde herhangi bir besinle ve gıda takviyesiyle yerine konulamıyor. Bu sebeple özellikle kırmızı et ve balık tüketiminizi arttırmaya çalışın. Ayrıca B12 vitaminini takviye olarak alabilirsiniz. Ayrıca sadece güneşten alınan D vitamini de hayati önem taşır. Eksikliği hafızanın zayıflamasına ve doğal olarak unutkanlığa sebep olur.

Her Unutkanlık Alzheimer Olarak Değerlendirilmemelidir

Ancak her unutkanlık alzheimer hastalığının habercisi de değildir. Dolaşım sisteminizin sorunlu olması, şeker hastalığı veya kanınızda pıhtı bulunması da sebep olabilir.  Bunların doktor kontrolünde araştırılması gerekmektedir. Bir sonuca varmadan tahminde bulunmak tamamen yanlıştır. Bu yazılanlar yapıldıktan sonra hala unutkanlık devam ediyor ve hatta artarak devam ediyorsa alzheimer hastalığından şüphe duyulabilir.

Bunların dışında yaşlılarda alzheimer ile ilgili üzerinde durulması gereken nokta yaşlılarda unutkanlığın normal karşılanmaması gerektiğidir. Yaşlılıkla beraber gelen unutkanlık kişinin günlük yaşantısını etkiliyorsa araştırılması gerekmektedir. Yaşlı hastalarla uğraşan geriatristler bunu araştırmak için hastalarına kaybolduğunuzda evinizin yolunu bulabiliyor musunuz sorusuna benzer sorular sorar. Bunun yanında kişinin yanına gelen bir tanıdığını hatırlayamaması çok ciddi unutkanlık sebebidir ve demansın (yaşlılarda alzheimer) en önemli bulgularından birisidir. Ayrıca kişilerde aniden başlamış olan unutkanlık kafa içine kanama (subaraknoid kanama) gibi ciddi aciliyet gösteren durumların habercisi olabilir. Bu tür durumlarda hemen nöroloji uzmanına müracaat edilmelidir.

Facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı FacebookSağlık Kitabı Google News
,

“Unutkanlık, Alzheimer Habercisi Mi?” için 5 cevap

  1. test

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.