Kadın Hastalıkları

Vajinal Mantar Belirtileri Tedavisi

Sağlık Kitabı Google News

Vajinal mantar, kadınların yüzde 75’inin hayatının bir döneminde mutlaka kâbusu olmuştur.

Tedavi olmazsa hastalık kalıcı olur. Eski tedaviler uzun ve zorlu olduğu gibi aynı zamanda kullanılan ilaçlar tedavi için etkisiz kalabiliyordu. Tedavinin başarılı olması için ilaçların 7 ila 14 gün kullanılması gerekiyordu. Hâlbuki belirtiler 2 günde kesildiğinden kadın iyileştim deyip tedaviyi yarım bırakıyordu. Mikrop da kısa sürede daha güçlü olarak tekrar ortaya çıkıyordu. Ancak son yıllarda günümüzdeki modern tedavilerle 2–3 gün içinde olay hızla tedavi edilir hale geldi.

Özellikle havuz ve deniz sonrası vajinal mantar iltihabı sıklıkla görülüyor. Bunun nedeni vajinada zaten mevcut olan fakat uykuda olan mantar mikrobunun bir enfeksiyon haline dönüşmesidir. Çoğu kez de gebelik ve antibiyotik kullanımı gibi nedenlerle ortaya çıkan bu durum, tedaviye çabuk yanıt verir. Ancak kronik vajinal mantar enfeksiyonu hem cinsel hem de psikolojik sorunlara yol açar. Vajinal mantar enfeksiyonlarına yol açan mikroorganizmalardan en sık görüleni ‘Candida Albikans’ adı verilen bir maya hücresidir.

Vajinal mantar, erkek semeninde üretilmediği için cinsel yolla bulaşan bir hastalık olarak kabul edilemez. Ancak yapılan araştırmalarda eşlerin benzer tipte mantar hücresi taşıdıkları saptandığı için pek çok hekim, tedavide, eş tedavisini de uygun görmekte.

Mantar enfeksiyonu iç dudaklarda şişme, vajinadan gelen beyaz bir akıntı, akıntı özellikle küçük beyaz parçalar şeklinde (süt kesiği şeklinde) olmasıdır ki kendisinde mantar iltihabı olanlar birkaç kez geçirdikten sonra kendi teşhislerini kendileri koyabilmektedir. Mantar mikrobu akıntı, kişide yoğun bir kaşıntı, tahriş, yanma, sızı, ilişkide güçlük ve bazen idrara dahi çıkmakta zorluk yaratabilir.

Vajinal Mantar Belirtileri Tedavisi

 • Kaşıntı ve hassasiyet
 • Beyaz peynirimsi vajinal akıntı
 • İdrar yaparken yanma

Neler vajinal mantara yol açabilir?

 • Vajinal duş, sprey gibi kimyasal maddeler içeren ürünlerin kullanılması,
 • Fazla kilolu olmak,
 • Şeker hastalığı,
 • Uzun süre antibiyotik kullanmak,
 • Uzun süre ıslak kalmak

Dikkat edilmesi gereken kurallar

 • Denizden ve Havuzdan sonra hemen kuru mayo giymek.
 • Terleten naylon iç çamaşırı, sıkı blue jean gibi giysilerden uzak durmak.

Vajinal mantarın sonuçları

 • Mantar enfeksiyonları erkeklerde de görülebilir ve kaşıntı, akıntı gibi yakınmalara yol açar.Sağlık Kitabı Google News
Etiketler

Çağlar Yıldız

Sağlık Kitabı; En Son Çıkan Güncel Sağlık Haberleri, Hastalıklar Hakkında Bilgiler, Tedavi Yöntemleri, Çocuk Sağlığı, Cilt ve Bakım Gibi Konular Hakkında Bilgiler Verir.

İlgili Makaleler

5 Yorum

 1. test

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı