VEGAFERON Oral Solüsyon


Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

VEGAFERON
Oral Solüsyon

Farmako

Etken Madde(ler):
Ferro III hidroksit polimaltoz 100 mg/5 ml

Piyasa Şekilleri:
5 ml’lik 10, 5 ml’lik 20 flakon içeren ambalajlarda.

Kullanım Şekli:
Çocuklar, erişkin ve yaşlılarda potansiyel demir eksikliği durumlarında günde 50-100 mg, ciddi demir eksikliği tedavilerinde günde 200-300 mg verilebilir. Tedavi süresi demir metabolizmasının durumuna ve eritrosit sayısının düzelmesine bağlıdır. Ciddi demir eksikliklerinde tedavi 3-5 ay sürebilir. Potansiyel demir eksikliği tedavisinde ise 1-2 aylık bir tedavi söz konusu olabilir. Hemoglobin konsantrasyonlarının düzelmesinden sonra vücuttaki demir depolarının normalleşmesi için 2-3 ay süreyle günde 100 mg ile destekleyici tedavi yapılması gerekebilir.

Endikasyonları:
Değişik kökenli tüm demir eksiklikleriyle demir eksikliği anemisinin tedavi ve profilaksisinde; gebelik, laktasyon ve çocukluk döneminde demir desteği tedavisinde kullanılır.

Kontrendikasyonları:
Demir yüklenmesi (hemokromatozis, kronik hemolizis), demire karşı aşırı duyarlılık, demir kullanımı bozukluğu (kurşun anemisi, sidero-akrestik anemi) ve talasemi durumlarında kullanılmamalıdır.

Uyarılar:
Parenteral demir uygulamasında nadiren hastanın aşırı duyarlılığının neden olduğu anafilaktik tipte reaksiyonlar görülebilir. Bu nedenle parenteral demir tedavisi ancak oral tedavinin yetersiz olacağı hastalara uygulanmalıdır. Uygulama öncesi duyarlılığın bir test dozuyla (0.5 ml i.m.) araştırılması gerekir. Oluşabilecek bir reaksiyona karşı epinefrin ve glukokortikoidler hazır bulundurulmalıdır. Özellikle allerjiye eğilimli hastalarda çok dikkatli olunmalıdır. Gebelerde kullanılırken dikkatli olunmalıdır. Oral demir müstahzarlarının kullanımı sırasında dışkının rengi koyulaşabilir, bu durum normaldir ve herhangi bir önlem gerektirmez. Dışkıda gizli kan aranması sırasında yanılgıya neden olmaz. Bu nedenlerle bir inceleme sırasında tedavinin kesilmesine gerek yoktur. Mide ülseri bulunan hastalara dikkatle verilmelidir.

Yan Etkileri:
Parenteral formların uygulamasında anafilaktik reaksiyon, ürtiker, cilt döküntüleri, dispne, artralji, miyalji ortaya çıkabilir. Enjeksiyon yerinde lokal reaksiyonlar ve bazan steril abseler oluşabilir. Oral formların uygulamasında gastrointestinal yan etkiler görülebilir.

İlaç Etkileşimleri:
İki değerlikli demir içeren müstahzarların gıdalarla ve bazı ilaçlarla (tetrasiklin gibi) birlikte alınması halinde ortaya çıkan etkileşmelerin, üç değerlikli demir-hidroksit polimaltoz kompleksiyle gözlenmediğini bildiren klinik araştırmalar vardır.Sağlık Kitabı Google News

“VEGAFERON Oral Solüsyon” için bir cevap

  1. test

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.