Yağ Yakıcı Yiyecekler ve İçecekler

Yağ Yakıcı Yiyecekler ve İçecekler

Egzersiz ile kurtulamadığınız yağlarınızdan hemen her gün sofranıza koyduğunuz basit gıdalar ile vedalaşabilirsiniz. Göbek eritme fikri çok tatlı geliyor değil mi? Peki bunun için neye ihtiyacınız var: yediklerinize dikkat etmeye. Öyle ki, metabolizmayı hızlandırıcı ve yağ yakıcı yiyecek, içecekler ve türevlerine sofranızda daha çok yer verme zamanı geldi.

Yağ Yakıcı Yiyecekler ve İçecekler

Süt, yoğurt ve peynir

Uluslararası Obezite Dergisi tarafından yayımlanan araştırmaya göre, her gün düzenli süt ve süt ürünü tüketenler,  tüketmeyenlere göre daha az yağ kütlesine sahip oluyorlar. Bunun nedeni, sütteki kalsiyumun kilo vermeyi  kolaylaştıran, yağ hücrelerini büyüten vitamini azaltması.

Yulaf ve arpa

Doğru tükettiğiniz sürece, karbonhidratlar sizin için gerçek yağ yakıcı olacak. American Journal of Clinical Nutrition’da yayımlanan bir araştırmaya göre, kepekli tahıl yemek kolay doymanızı sağlıyor.

Yeşil çay

Yeşil çayın etkin maddesi “Kateşin” (Catechin) kilo vermenize yardımcı olacak.  Bazı meyve sebzelerde ve çaylarda bulunan antioksidan madde kateşin, metabolizmayı hızlandırırken, karaciğerin yağ yakma gücünü artırır. Limonlu yeşil çayınızı içerken egzersiz yapmayı da unutmayın.

Yumurta

Yumurtada çokça bulunan protein kilo vermenize yardımcı olur. Vücudunuz proteini parçalamak için daha fazla enerji tüketir. Protein, sizi karbonhidratlardan daha fazla tok tutar.

Ceviz ve badem

Ceviz, balık yemeden omega-3 yağ asidi alabileceğiniz ender kaynaklarından biridir. Badem ise kemik yapımı için kalsiyum gibi fayda sağlar. Her ikisinde bulunan iyi yağlar ve lifler, sizi insülin direncine karşı korur ve zayıflatır.

Somon Balığı

Somonda bolca bulunan omega-3, yağ yakmada en üst sıralardaki yardımcınızdır. Haftada en az iki kez, uskumru, konserve ton balığı ya da somon balığı yemeyi hedefleyin.

Elma ve armut

Elma ve armutta bulunan gizli yağ yakıcı olan flavonoidler, gıdalardaki yağlarla savaşan etkilere sahip doğal kimyasallar içerirler. Bu yüzden elma ve armut kilo vermek için en iyi iki meyvedir.

Keten tohumu

Ligan maddesi içeren keten tohumu, östrojen üretimini artırırken, kadınların diyetlerinde ihtiyaç duydukları süper besin haline geliyor. İngiliz Beslenme Dergisi’ndeki bir araştırmaya göre menapoz öncesi kadınlarda ligan tüketimi düşük olduğundan kilo alımı artıyor. Keten tohumunu, yoğurtta veya salata soslarında her gün bir kaşık ekleyerek deneyin.

Sirke

Araştırmalar sirkedeki asitlerin vücutta yağ yakan enzimleri üreten genlere dönüştüğünü söylüyor. Her gün yaklaşık bir çorba kaşığı sirkeyi, daha az asidik ve daha lezzetli yapmak için süt veya soda ile seyreltin ve içmeyi deneyin. Profesyonel şeflerin ipuçlarını kullanarak sirke ile yemek pişirmeyi de deneyebilirsiniz.

Facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı Facebook

Yorumları Gör (11)