Diyet ve Beslenme

Yağların Kalorileri

Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

Yağların Kalorileri

En iyi sonuç için her ikisini de azaltın. Yağı azalttığınızda, aldığınız kalorileri azaltmak daha kolaydır ama yağı azaltırken, aldığınız kaloriler diğer bileşenlerce artıyorsa, o zaman gene kilo veremezsiniz.

Hayvanlar üzerinde gerçekleştirilen bazı araştırmalara göre, zeytin ve yemişlerde bulunan tekli yağlar, doymuş yağlara oranla, daha biraz hızlı yakılır.

Her yağ tipi farklı olarak metabolize edilir. Ama aralarındaki farklar o kadar küçüktür ki kilo kaybına bir katkısı olmaz. Öte yandan; balık yağları ve bitkisel yağlar, kalp için yararlıdır ve sırf bu nedenle bile, tükettiğiniz yağ tipini değiştirmek, sağlığınız açısından faydalı olacaktır.

Boş kalori, besleyici değeri ya çok olan ya da hiç olmayan besinlerden gelen kaloridir. Örneğin; bir bardak portakal suyu 112 kaloridir ve potasyum içerip günlük, “C” vitamini ihtiyacınızın tamamını karşılar. Öte yandan portakallı gazoz, 120 kalori içerir ve içinde besleyici hiçbir şey yoktur. Bu nedenle gazozdaki kalori boş kaloridir. Genel kural olarak, bir besin ne kadar işlenmişse, içerdiği vitamin, mineral, lif ve fitokimyasallar azalır. Yağ, şeker ve boş kalori oranı da artar.
Buna karşılık; gizli kaloriler, her besinde bulunabilir. Bunlar, yediklerinize gizlice sızan kalorilerdir; restoranda ısmarladığınız bir tabak sebze salatasına eklenen yağ gibi. Eğer sürekli dışarıda yiyorsanız, başınız dertte demektir. Çünkü; yediklerinize eklenen gizli kalorilerden haberdar olamazsınız. Bundan uzak durmanın en uygun yolu, ısmarladığınız yemekte tam olarak nelerin bulunduğunu öğrenmek, buharda, fırında, haşlanmış ve ızgara besinleri tercih etmektir.Sağlık Kitabı Google News
Etiketler

Çağlar Yıldız

Sağlık Kitabı; En Son Çıkan Güncel Sağlık Haberleri, Hastalıklar Hakkında Bilgiler, Tedavi Yöntemleri, Çocuk Sağlığı, Cilt ve Bakım Gibi Konular Hakkında Bilgiler Verir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. test

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı