Çocuk Sağlığı
Trend

Yeni Doğan Bebeğin Altı Nasıl Değiştirilir?

Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

Bebeğin altı nasıl değiştirilir? Yeni doğan bebeklerde bez değiştirmeye başlamadan önce bebeğinizin sağlığı açısından hijyenik bir ortamda belirli sıklıklarla alt temizliği yapılmalıdır. Bu nedenle yeni doğan bebeğinizin altını temizlemek ve değiştirmek ilk başlarda size zor ve zahmetli gelebilir. Bazen yeni anneler, bebeğin altını değiştirirken veya temizlerken hazırlıksız yakalanma durumları yaşayabilir. Bu yüzden alt değişimi, temizliği yaparken gerekli olan tüm malzemelerimizi yanımızda bulundurmak uygun olacaktır.Bunlar; yedek bebek bezi, alt açma örtüsü, ıslak mendil, ıslak mendil yoksa yerine kaynatılmış su ve pamuk her zaman bulundurulmalıdır.Dilerseniz bebeklerin alt temizliği nasıl yapılır hep birlikte görelim.

Yeni Doğan Bebeklerin Altı Nasıl Temizlenir?

Yeni dünyaya gelen bebeklerin alt temizliği ve bakımı son derece önemli bir süreçtir.Bu süreçte sıkça idrar kaçırma durumları görülür.İdrar kaçırma durumunda poposunda oluşturabilecek tahrişler sonucu pişikler meydana gelir. Pişik oluşumu çocuğunuzu rahatsız edebilir.O yüzden bebeğin altını sık sık değiştirmek, genital bölgenin sık sık silinmesi gerekir.Arada sırada o bölgenin nemli olup olmadığının kontrol edilmesinde fayda vardır. Orası nemli ve pişik ise bakterilere orada çoğalır. Bunun olmaması için o bölgeyi iyice temizlemek ve hijyenik ortam yaratılmalıdır.

Yapılan yanlış uygulamalar sonucunda bebekte,idrar yolu enfeksiyonları,tekrarlayan pişikler,uykusuzluk,yeme sorunları gibi belirtiler ortaya çıkabilir.Bu yüzden erkek veya kız bebeklerinin altını temizlerken hijyene çok dikkat edilmesi gerekir.

Bebeklerin altını temizleme esnasında yapılacak durumlar aşağıda yer almaktadır.

 • Ellerimizi iyice yıkıyoruz. Sonra bebek bezini açmaya başlayabiliriz.
 • Sol elimizle bebeğin iki ayağını tutup yukarı doğru hafifçe kaldırıyoruz.
 • Sağ elimizle bebeğin alt bezini tutuyoruz.Önden arkaya doğru kaydırarak bebeğin poposunun altına katlıyoruz.Bu sayede tüm dışkılar bebek bezine geçmiş olacaktır.
 • Yavrumuz kakasını yapmışsa önden arkaya doğru tek hareketle yavaşça temizlemeye çalışıyoruz.Ardından da popo kısmını aynı şekilde yapmaya özen gösteriyoruz.
 • Popoyu temizledikten sonra kasılarını tüm boğum aralıklarını ve deri kıvrımlarını ayrı bir temiz ıslak bir mendille yada havluyla temizliyoruz.
 • Bebeğinizin altını bir müddet açık bırakıyoruz ki altının kurumasını bekliyoruz. Bebeğin altının kuru olması pişik oluşumunu önlemektedir.
 • Yanınızda bulundurduğunuz pişik kremini yada bebek kremini tüm bezin bölgelerine yayarak sürüyoruz ve bezi kapatıyoruz.
 • Son olarak ellerimizi iyice yıkayıp temizliyoruz.
Yeni Doğan Bebeğin Altı Nasıl Değiştirilir?
Yeni Doğan Bebeğin Altı Nasıl Değiştirilir?

bebek bezi bağlama hakkında dikkat edilecek hususlar
Erkek ve Kız Bebeklerde Bez Değiştirme:

Bebek bezi değiştirirken erkek ve kız bebeklerde aynı yöntem uygulanmaktadır.Fakat bebeklerin bez değişimine geçilmeden önce anneler ellerini iyice yıkamaları gerekmektedir.Bu tür durumlarda bebeklere hastalık bulaştırmak çok kolaydır.O yüzden yapılan işlemler sırasında hijyenik bir ortam yaratmak ve her zaman ellerinizi temiz olması bebeğiniz için çok önemlidir.

Kız Bebek Bakımı ve Bez Değiştirme :

Kız bebeklerin altını temizlemeye başlamadan önce ilk yapmamız gereken ellerimizi iyice temizlemektir. Çünkü ellerimizi yıkamazsak bebeğe mikrop ve enfeksiyon kaptırma riskimiz fazlalaşır.İlk olarak anneler bir kasenin içinde su ( ılık olabilir ) ve bir temiz bez, pamuk veya kağıt havlu yanında bulundurmalıdır.Kız bebeklerin cinsel organını temizlemek diğer bölgelerin temizliğine benzemez.

Kız bebeklerin temizliğine ilk önce kasıklardan başlanır sonra bacak aralarına devam edilir.Vulvayı yani genetik bölgeyi parmağımızla yukarı kaldırıp aşağı doğru silmeye başlıyoruz.Kız bebeklerin vulvası temizlenirken dikkat etmemiz gereken unsur vulvanın üst kısmından baş ve işaret parmağıyla tutularak, yukarıdan aşağıya doğru bir kerede silinmesi uygundur.Kesinlikle bezi yukarıdan aşağıya, aşağıdan yukarıya sürmemek gerekir. Çünkü bebeğin idrar yolu enfeksiyonu kapma riskine neden olursunuz.Her defasında bunu temiz ıslak bir bezle veya pamukla yapmak daha uygun olacaktır.

Daha sonra poposu ve yanları silerek altındaki bez yavaşça kaldırılır. Bebeğin altına temiz bir bebek bezi konur ardından bebek kremi yada pişik kremi sürülür.Bunun nedeni bebek çiş yada altını pisletmesi durumunda vereceği tahrişi önlemektir.Sonrasında bebek bezini ortalamaya gayret ediyoruz.Yapışkanlı bandımızı iyice kapattıktan bir süre sonra plastik olan kısmı içeride kıvrılmış halde cilde temas ettiği için kızarma görülecektir.Bu sorunu gidermek için bebek bezini altından çekiyoruz. Kilodu giydirerek bezi kapatma işlemini gerçekleştiriyoruz.Böylece bebeklerin üriner enfeksiyon kapmasını önlüyoruz.

Bebeklerin Altı Nasıl Değiştirilir?
Bebeklerin Altı Nasıl Değiştirilir?

Bebeğinizde sadece çiş sızdırması görülüyorsa yapmanız gereken durumlar şöyle olmalıdır.

İlk önce ıslak bezle yada ıslak pamukla ilk önce kuru olan yerleri kasıktan başlayarak temizliyoruz.Ardından yeni bir bez alıp tekrar cinsel organın üstünü “labia ” denilen dış ve iç dudakları yumuşak hareketlerle temizlemeye başlıyoruz. Asla içini silmeye kalkışmayın.Çünkü vajinanın iç temizliği kendiliğinden doğal yollarla temizlendiği için silmenize gerek yoktur.En sonunda bacaklarını kaldırıp popu kısmını temizliyoruz.

Kız bebeğiniz kaka yapmışsa izlenecek yol şöyle olmalıdır:

Yine aynı yolu izliyoruz. Yukarıdan aşağı temizleme işlemini gerçekleştiriyoruz.Burada en çok yapılan hatalardan bir tanesi kullandığımız aynı bezle yukarıdan aşağı doğru temizlemektir.Bu doğru bir yol değildir.Çünkü kız bebeklerin vajinası açıktır ve oraya aynı bezle temizleme işlemi uygulandığında mikroplar oluşur.Bu sayede kız bebeklerin idrar yolu enfeksiyon hastalığına kapma riski daha çok artabilir.Bu bölgeleri her zaman hijyenik tutmak çok önemlidir.Sık sık alt bezin değişimi, bez bölgesine yayılmayacak şekilde iyice temizlenmesi ve çabucak emen bebek bezleri kullanmak kız bebeklerinin idrar enfeksiyonuna uğramaması için yapılacak en güzel önlemlerden bir tanesidir.

Kız Bebeklerde dikkat edilecek Hususlar;

Kız bebeklerinin erkek bebeklere oranla idrar yolu enfeksiyonu kapma durumu çok fazla olacağından kızlarda silme işlemi idrar yolundan anüse doğru yani ön taraftan arkaya doğru temizleme işlemini gerçekleştirmektir.Bunun yanı sıra silme işlemi tek bir seferde yapılmalı ve kirli pamuk ve bez asla tekrar o bölgeye uygulanmamalıdır. Vajina giriş bölgesini ve küçük dudakların arasında kalan dışkı artıklarını temizlemeyi unutmamalıyız.

Erkek Bebek Bakımı ve Bez Değiştirme :

Erkek bebeklerde tıpkı kız bebeklerinde uyguladığımız temizleme yöntemini burada uygulanmaktadır.Yine aynı şekilde temiz ıslak bezle kasıklardan başlayıp bacak aralarına geçilir.Burada dikkat etmemiz gerek tek önemli nokta penisi temizlerken fazla çekiştirmemek ve penisin kökünde ucuna doğru hafifçe silmektir.Önce çiş bölgesini daha sonra bacakları kaldırarak poposuna geçeriz.

Erkek bebeğiniz kaka yapmışsa : yine aynı düzen izlenir.Bu sefer penis ucunu temizlerken erkek bebeğiniz daha sünnet olmamışsa penisini fazla çekiştirmemeye özen göstermek gerekir. Penis ucundaki deri kısımını yumuşak ve bir seferde silinmesi gerekir. Kıvrımların nemli kalmamasına dikkat etmeliyiz. Daha sonra bacaklarını en sonunda da poposunu temizliyoruz.

Erkek Bebeklerde Alt Değiştirme
Erkek Bebeklerde Alt Değiştirme

Erkek bebeklerde dikkat edilecek hususlar şöyle olmalıdır:

Erkek bebeklerin bezi açıldığında çiş akıtma gerçekleşebilir.Bırakın alttaki beze ilk önce çişini akıtsın yanınızda bulundurduğunuz peçeteyi bebeğin pipisinin üzerine koyun ki etrafı tekrar ıslatmasın.

Bezi kapatırken de erkeklerin pipisi aşağı gelecek şekilde yönlendirmek gerekir. Çünkü göbek hizasına kadar ıslaklıklar engellenebilsin.

Alt değiştirme sıklığı ne olmalıdır?

Bebek alt değiştirme sıklığı bir çok defa farklılık gösterebilir. Doğum sonrası ilk birkaç hafta bebeklerin altını günde 5 – 6 kez değiştirilir. Her bez değiştirme esnasında bezde kaka görüyorsanız alt değiştirme işlemeni sık sık yapmanızı öneriyoruz. Ancak birkaç gün sonra bağırsak hareketlerinin sıklığı azalma görülür.

Küçük bebekler büyük bebeklere oranla daha çok çiş yaparlar.Bu durum göz önünde bulundurularak günde beş yada altı defa, bazende sekiz yada dokuz defaya kadar değiştirilmesi gerekebilir.Yavrunuz kaka yaptıktan hemen sonra altı mutlaka temizlenmelidir.Emzirme öncesi ve sonrasında bez kontrol edilmelidir

.

Facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı FacebookSağlık Kitabı Google News
Etiketler

Çağlar Yıldız

Sağlık Kitabı; En Son Çıkan Güncel Sağlık Haberleri, Hastalıklar Hakkında Bilgiler, Tedavi Yöntemleri, Çocuk Sağlığı, Cilt ve Bakım Gibi Konular Hakkında Bilgiler Verir.

İlgili Makaleler

257 Yorum

 1. test
 2. merhaba arkadaşlar web sitesi ciddiyim çok hoşuma gitti, sosyal medyada paylaştım

 3. selamun aleyküm web sitesi vallaha billaha mükemmel, paylaşımların devamını bekliyorum

 4. Merhabalar bu web sitesi süper ötesi hayran bıraktı, sosyal medyada paylaştım

 5. Selamın aleyküm paylaşımınız yeminle ilgi uyandırıcı, teraziye tıkladım

 6. Merhaba herkese web sitesi valla çok güzel, paylaşımların devamını bekliyorum

 7. Merhabalar paylaşımın inanılmaz dikkatimi çekti, sosyal medyada paylaştım

 8. selam arkadaşlar bu web sitesi harbiden dikkat çekici, paylaşımların devamını bekliyorum

 9. selam arkadaşlar siteniz vallaha billaha ilgi uyandırıcı, paylaşımların devamını bekliyorum

 10. Merhaba herkese paylaşım yeminle ilgi uyandırıcı, paylaşımların devamını bekliyorum

 11. merhaba arkadaşlar bu web sitesi yeminle hayran bıraktı, paylaşımların devamını bekliyorum

 12. selam arkadaşlar paylaşımınız inanılmaz ilgi uyandırıcı, paylaşımların devamını bekliyorum

 13. selamun aleyküm bu web sitesi gerçekten hayran bıraktı, paylaşımların devamını bekliyorum

 14. Merhaba herkese sayfanız gerçekten ilgi uyandırıcı, paylaşımların devamını bekliyorum

 15. Selam herkese web siten inan ki çok hoşuma gitti, paylaşımların devamını bekliyorum

 16. Selamın aleyküm web siten valla dikkatimi çekti, paylaşımların devamını bekliyorum

 17. Selamlar web siteniz süper ötesi çok hoşuma gitti, paylaşımların devamını bekliyorum

 18. Selamlar paylaşım vallaha billaha hayran bıraktı, paylaşımların devamını bekliyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı