Çocuk Sağlığı

Yeni Doğan Bebek Günde Kaç Kez Kaka Yapar?

Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

Yeni dünyaya gelen bebekler gün içerisinde kaka yaparken zorlanabilirler. Bu sebepten dolayı kaka sorunları ortaya çıkabilir. Bebekler günde 6 -9 defa altına doldurabilirler. En az 4 defada altını ıslatabilir. Bazı yavrular bir defa kaka yaparken, bazıları ise anne sütü aldıktan sonra sürekli kaka yapmaya başlarlar. Bunun da sebebi mama ile beslenenler, anne sütü ile beslenenlere göre daha katı kıvamlı ve az sayıda kaka yapmalarıdır. Kaka sayısı her bebekte değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sebeple küçük bebeklerde ortalama kaka sayısı 24 saatte 4-6 civarındadır.

Günde 8 kere kaka yapan bir bebek bir anda 15 kereye yükselirse, bu bir soruna işarettir. Bu da enfeksiyon veya inek sütü alerjisinden kaynaklanabilir. İlk günlerde koyu yeşil ve siyah renkli olan kaka ilerleyen zamanlarda, sarı ve yeşil renklerine dönüşebilir. O yüzden her kaka yaptıklarında altlarının temizlenmesi gerekir. Altları pis olan bebeklerde enfeksiyon ve hastalık kapma riski çok fazladır.

Bebeğiniz kaka yaparken zorlanıyorsa

Hemen yapmanız gereken bebeğin bacaklarını karnına doğru çekip kaka yapmasını kolaylaştırmaktır. Bu işlemi bebeğin bezi üzerindeyken olduğu yerde yapılmaktadır. Aynı şekilde karnına küçük masajlar yaparak bebeğin daha rahat çıkmasına yardımcı olabilirsiniz.

Bebeklerde Geciken Kaka Sorunu:

Günde bebekler 4 – 6 ve 8 kere kaka yapabildikleri için bir kısmı 1 – 2 aylık olduğunda kaka sayısı bir anda azalma yaşanabilir. Yani günde 1’den 3 günde 1’e, 5 günde 1 defaya kadar azalma görülür. Bu azalma herhangi bir sıkıntıya yol açmaz.

Genellikle bu durum kimi zaman 1-2 ay bazen 3-4 ay bazen ise 5.ay sonra eski düzenine geri döner. Ayrıca ilk 48 saat içinde kaka yapmamış bebeklerde, kaka yapma çok uzunsa, bu tip bebeklerde “Hirschspung” adı verilen “Megakolon” hastalığı oluşabilir. Bu durumda hemen doktorunuza başvurmalısınız.Sağlık Kitabı Google News
Etiketler

Çağlar Yıldız

Sağlık Kitabı; En Son Çıkan Güncel Sağlık Haberleri, Hastalıklar Hakkında Bilgiler, Tedavi Yöntemleri, Çocuk Sağlığı, Cilt ve Bakım Gibi Konular Hakkında Bilgiler Verir.

İlgili Makaleler

13 Yorum

  1. test

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı