Yeni Doğan Bebek Nasıl Beslenmeli?

Yeni Doğan Bebek Nasıl Beslenmeli?

Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

Uzmanlara göre yeni doğan bebeğinize ilk altı ay boyunca sadece anne sütü vermeniz önerilir. En geç beşinci aydan sonra ek gıdalara geçiş yapabilirsiniz. Bu açıdan bebeklerin beslenmesi çok önemlidir. Ebeveynlerin ilk görevi bebeklerini doğru beslenmelerini sağlamaktır. Yeni doğanlar ilk yıl içinde doğru beslendikleri zaman gelişim hızları artar. Ayrıca ek gıdaların ne zaman, hangi koşullarda doğru verilmesi gerektiğini öğrenen aile bireyleri bebeklerine iyi bir beslenme alışkanlığı sağlamış olurlar. Böylelikle bebeğinizi beslerken, onun gelişimine uygun davranmanız sağlanır. Bu dönemlerde ek gıdaları ve beslenme önerilerini uygun bir şekilde belirlemek çok önemlidir.

Bebek Nasıl Beslenmeli?

Bebek Nasıl Beslenmeli? Bebeklerde Ek Gıdalar Nelerdir?
Bebek Nasıl Beslenmeli? Bebeklerde Ek Gıdalar Nelerdir?

Beslenmeyi iki Döneme Ayrılabiliriz:

1.Dönem : Bebek doğduktan sonra ilk 4. ve ilk 6. aylar çok önemlidir. Bu aylarda minik yavrunuzun tek besin kaynağı olan anne sütü ile beslenmesi gerekmektedir. Anne sütü ilk 4-6 aylık dönemlerde çocuğunuzun bütün ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir. Bu dönemlerde bolca anne sütüyle beslenmesine özen gösterin. Aşağıdaki yasaklı besinleri asla çocuğunuza vermeyin.

0-3 Aylarda Bebeğiniz İçin Yasaklı Besinler

 • İnek sütü
 • Arı mama+inek sütü
 • Bisküvi+ inek sütü
 • Muhallebi-Yoğurt
 • Sebze-meyve gibi tüm ek gıdalar
 • Yumurta, kıyma gibi hayvani proteinler
 • Yemek suları tattırmak

4. ve 6. Aylarda Anne Sütünün Önemi:

 • Yeni doğan bebeklerde anne sütü çok önemli bir yere sahiptir. Doğumdan sonra en geç 1 saat içinde bebeği annesinin memesine verilerek emzirme gerçekleşmesi gerekmektedir. Anne sütü bebeklerin gelişmesinde ve büyümesinde en büyük etkendir. Hem fiziksel hem zihinsel açıdan çocuğunuzun gelişmesine yardımcı olacaktır.
 • Anne sütü çok temiz ve sterildir. Bebeğinizin bağışıklık sistemini güçlendirir. Tehlikeli hastalıklara karşı korur. Faydalı bir besin olduğu için sindirimi çok kolaydır. Çocuklarda ishal, kabızlık gibi sorunları en aza indirmeye yarar.
 • Anne sütü ile beslenen çocuklarda kalp hastalıkları, şeker hastalıkları, ağız ve diş gelişim bozuklukları gibi durumları önler ve az görülmesini sağlar.

Anne Sütünü Arttırmak İçin Annelerin Yemesi Gereken Besinler:

 • Kuru üzüm hoşafı
 • Taze beyaz üzüm
 • Salep, Boza
 • Havuç ve Bal kabağı
 • İncir, Çilek
 • Pekmez, Tahin

2.Dönem : 4-6.aylarda başlanması gerekir ve 1 yılı doldurulması ile tamamlanması sağlanır. Bu aylarda anne sütünün yanı sıra ek gıdalar verilmeye başlanır.

Yeni Doğan Bebeklerde Ek Gıdalar;

Bebek Nasıl Beslenmeli? Bebeklerde Ek Gıdalar Nelerdir?
Bebek Nasıl Beslenmeli? Bebeklerde Ek Gıdalar Nelerdir?

*Ek gıdaların verilmesi en erken beşinci aydan sonra olması önerilir. En uygun altıncı ayda ek gıdaların tamamen hazır hale gelmesi sağlanır. Bu aylarda diş çıkarma durumları da gözlenir. Bu durum beslemeyi mümkün kılan aşamalardan bir tanesidir.

Bebeklerde Ek Gıdalar Önerileri:

5 ve 6. Ay :

Bebeğiniz beş buçuk aylıksa ve ek gıdalara geçmek istiyorsanız verebileceğiniz ek gıdalar aşağıda sıralanmıştır.

 1. Bu aylarda ek besin olarak unlu-sütlü mamalar verilmelidir. Pirinç unu kullanılması tercih edilebilir. Hazırlanan mamanın ilk önce sulu olması, daha sonraki haftalarda pirinç unu miktarı artırılarak yarı katı ve katı muhallebi şekline dönüştürmek uygun olacaktır. Günde bir öğünden fazla tüketimesi önerilmez.
 2. Çocuğunuzu muhallebiye alıştırdıktan sonra yanına yoğurt veya meyve suyu ilave edilebilir. Yoğurt mutlaka evde hazırlanmalı ve ekşi olmaması dikkat edilmelidir.
 3. Meyve suyu ilk günlerde sulandırılarak bebeğe verilmelidir. Daha sonra da sulandırılmadan da verebilirsiniz. Miktarı gittikçe arttırmayı unutmuyoruz. 1 haftalık alışma döneminden sonra bir günde bir çay kaşığı bardağı taze meyve suyu vermek yeterli olacaktır. Daha sonraki aylarda meyve püresi haline dönüştürüp verilebilirsiniz. Yalnız püre hazırlarken cam rendeden geçirilmesi önerilmektedir.

6. ve 8. Ay :

Bebeğiniz 6 aylık olmuşsa aşağıda verilen ek gıdalar tercih edilebilir.

 1. Bebeğinizin demir ihtiyacını karşılamak için bu aylarda sebze çorbalarına başlanması sağlanır. Her öğün için çorbanın içine bir çorba kaşığı yağsız dana kıyma ilave edilebilir. Ayrıca çorbanın içine de bir çorba kaşığı bitkisel sıvı yağ ilavesi yapılabilir.
 2. Sebzeler ve kıymalar iyice haşlandıktan sonra tel süzgüden geçirilmelidir. Daha sonra ise çatalla ezilme işlemini gerçekleştirerek bebeğe verilmelidir. Mutfak robotu ve blander kullanılması asla önerilmez.
 3. Bu aylarda yumurta sarısı verilebilir. Ancak yumurta katı pişmiş olduğuna emin olmalısınız. Genellikle sekizde bir ile başlanır. Her gün artırılarak bir hafta içinde yumurta sarısına ulaşabiliriz. Haftada 2-3 yumurta sarısından fazla verilmemesi gerekir.
 4. Beyaz peynir bu dönemde önerilebilecek en iyi gıdadır. Peynirin kaynatılmış sütten yapılmış olmasına mutlaka dikkat etmeniz gerekir.
 5. Bu besinleri bebeğe kabul ettirebilmenin en iyi yolu sabah öğünlerde bebek bisküvisi ( 2 -3 ) adet , süt ( bir çay kaşığı ) ile karıştırarak verilebilir. Reçel, bal karşımı yapıpta verebilirsiniz. ( 1 çay kaşığı )
 6. Yedinci ve sekizinci aylarda, dana etli köfte verilirken, aynı zamanda balık ve tavuk/hindi vermeye başlayabilirsiniz.
 7. Sebze çorbalarını yağsız dana kıyma veya tavuk, hindi ile de yapılabilir. Çiğnemeyi öğrendikten sonra etleri haşlayıp küçük parçacıklar haline getirip tek başına vermek daha güzel olur.
 8. Yedinci aylarda bebekler artık pilav-makarna, ekmekte yiyebilirler. Yiyecekleri rahatlıkla sindirebilirler.

9-12. Ay

Bu aylar içinde çocuğunuz artık aile sofrasına rahatlıkla oturabilir. Hazırlamış olduğunuz yiyecekleri ( bütün kıyma çeşitleri, sebze yemekleri, makarna, pilav ve dolma gibi yemekleri ) afiyetle yiyebilirler. Bir yaşına kadar her türlü yiyeceğin alıştırılmış olarak bir bebeğe verilmesi durumda ileri yıllarda iştahsızlık görülmez.

Ek Gıdalara Başlanırken Dikkat edilecek Hususlar :

 1. Ek gıdalar mutlaka bebek aç iken denenmelidir. Tok iken asla yeni bir besin denemek doğru olmaz.
 2. Her yeni gıda tek başına denenmelidir. Aynı anda birde fazla ek gıda denemek doğru olmaz. Fazla verilen ek gıdalar kusma ve ishale neden olabilir.
 3. Verilecek olan ek gıdalar ilk önce az miktarda verilmeli daha sonra miktar artırılarak gidilmelidir.
 4. Sevmediği bir gıdayı yavrunuza asla yedirmeye çalışmayın. Ancak bir hafta on gün gibi kısa bir süre geçmesini beklemek doğru olacaktır.
 5. Ek gıdaları bebeğinize kaşık veya bardakla veriniz. Biberon kullanmayınız. Anne sütü almaya devam eden bebeklerde biberonla verme başlanırsa bebek memeden uzaklaşabilir.
 6. Ek gıdaları hazırlarken hijyene ve temizliğe çok önem vermelisiniz. Cam rende ve temiz su kullanmaya dikkat ediniz.
 7. Verilen ek gıdalar doğal ve taze olarak hazırlanmış olmalıdır. Konserve, dondurulmuş yiyecekler, hazır meyve suları, içinde boya ve tatlandırıcı bulunan besinler asla verilmemelidir.
 8. Hazırladığınız yiyecekleri oda sıcaklığında iki saatten faza bekletmeyin ve dolabınızda muhafaza etmeye çalışın. Taze sıkılmış meyve suları bebeğe hemen verilebilir. Sıkılmış meyve sularını buzdolabınızda bekletmek asitli madde oluşmasına sebep olabilir. Bu yüzden taze sıkılmış meyve suyunu hemen çocuğunuza içirebilirsiniz.

Facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı FacebookSağlık Kitabı Google News

“Yeni Doğan Bebek Nasıl Beslenmeli?” için 6 cevap

 1. test

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.