Çocuk Sağlığı

Yeni Doğan Bebeklerde Hıçkırık Neden Olur?

Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

Yeni doğan bebeklerin ilk aylarından başlayıp 1 yaşına kadar sıkça görülen hıçkırıklar anneleri endişeye sürükleyen bir durum gibi görünse de aslında bu hıçkırıklar bebeğinizin sindirim sisteminin sağlıklı çalıştığına bir işarettir. Aynı zamanda çocuğunuzun gelişimi açısından da önemli bir faktördür. Hıçkırıkların (hık hık) en çok görüldüğü zamanlar sindirim sonrası yaşanan hadiselerdir. Bunun sebebi ise mide dolduktan sonra diyaframda oluşan sinirlerin uyarılması sonucunda ortaya çıkan ve bebeğinizin refleksi sayesinde gerçekleşen bir oluşumdur.

Bebeklerde Hıçkırık Neden Oluşur?

Bebeklerde Hıçkırık Neden Oluşur
Bebeklerde Hıçkırık Neden Oluşur

Bebeklerin diyaframdaki basit ve küçük kasılmalar sonucunda hıçkırık ortaya çıkmaktadır. Genellikle beslenmeden sonra meydana gelir. Bazen gazı iyi çıkarılmadığı durumlarda, hava yuttuğu zamanlarda, ani sıcaklık değişikliği olduğu vakitlerde, heyecanlandığı anlarda görülebilir.

Bebeklerde Hıçkırık Nasıl Geçer ?

Bebeklerde Hıçkırık Nasıl Geçer
Bebeklerde Hıçkırık Nasıl Geçer

Her an bebeklerde hıçkırık görülebilir. Bu yüzden ebeveynlerin endişeye kapılmamaları gerekmektedir. Hıçkırığa yakalanan bebeğe herhangi bir şey vermek doğru olmaz. Çünkü soluk borusuna kaçma riski doğurabilir. Bir süre hıçkırığın geçmesini beklemeniz gerekebilir. Eğer uzun süreli hıçkırık devam ediyorsa bebeği bir miktar emzirmek iyi gelecektir. Emzirme sonrasında yarım saat dik tutarak sırtını hafifçe masaj yaparak okşayabilirsiniz. Buna rağmen hala hıçkırık devam ediyorsa bir çay kaşığı su verebilirsiniz.

Ayrıca halk arasında limon suyu da verilmektedir. Bebeğinize limon suyu verdiğiniz takdir de hıçkırığı kesecektir. Fakat uzmanların bir uyarısı söz konusudur. Limonun PH değeri çocuk için uygun değildir. Limon pişiğe yol açar, miğdesi bozulur ve kusmasına neden olabilir. Bu yüzden hıçkırık tutan bebeğe asla limon veya limonlu su önerilmez.

Hıçkırığı Azaltma Yöntemleri:

1) İlk önce beslenme alışkanlığını değiştirmeye çalışın. ( bebeği besleme aralığı 4 – 5 saat olmasının yanında biberonla mama verirken 200 ml geçmemesine özen gösterin )

Besleme Alışkanlığıyla Hıçkırık Geçirme
Besleme Alışkanlığıyla Hıçkırık Geçirme

2) Bebeğinizin gazını çıkartın ve üzeri açık yatırmayın ( Gaz çıkarması bebeğin rahatlamasına ve hıçkırığın geçmesine sebep olur )

Gaz Çıkarma Yöntemiyle Hıçkırık Geçirme
Gaz Çıkarma Yöntemiyle Hıçkırık Geçirme

3) Bebeğinizi yatarak besliyorsanız hava yutmasına sebep olursunuz. Bu durumda hıçkırık meydana gelir. Bu yüzden beslerken dik tutarak yedirmeniz önerilir. Bu sayede hıçkırık önlemiş olur.

Dik Besleme Yöntemiyle Hıçkırık Geçirme
Dik Besleme Yöntemiyle Hıçkırık Geçirme

4) Biberonla çocuğunuzu besliyorsanız biberonun açısını 45 derece ayarlamanız gerekmektedir. Bu durumda bebeğin hava yutmasını engelleyip hıçkırığı azaltabilirsiniz.

Biberon Tutuş Pozisyonuyla Hıçkırık Geçirme
Biberon Tutuş Pozisyonuyla Hıçkırık Geçirme

5) Reflü yüzünden sık sık hıçkırmalar meydana geliyorsa ve karın ağrısı, tükürme gibi durumlar yaşanıyorsa mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Bebeklerde Hıçkırık Tedavi Edilmez ise Hangi Hastalıklara Sebep Olur?

Hıçkıran Bebeklerde Doktor Kontrolü
Hıçkıran Bebeklerde Doktor Kontrolü

Bir yaşına kadar olan hıçkırıklar normaldir. Hıçkırığın geçmesi için asla bir ilaç bebeğinize vermeyin. Bebeklerde hıçkırık süresi 1 dakika ile 1 saate kadar uzayabilir. Hıçkırıklar bazen birkaç gün, birkaç hafta hatta aylar sürebilir. Emmeye engel olabilecek aşırı derecede hıçkırık varsa çocuğunuzu çok fazla rahatsız ediyorsa bu bazı hastalıkların habercisi olabilir.

Reflü, zatürre, yemek borusu travması, böbrek yetmezliği, mide kanseri, kalp büyümesi gibi hastalıklara neden olabilir.

Vakit kaybetmeden hemen doktorunuza görünmelisiniz.Sağlık Kitabı Google News
Etiketler

Çağlar Yıldız

Sağlık Kitabı; En Son Çıkan Güncel Sağlık Haberleri, Hastalıklar Hakkında Bilgiler, Tedavi Yöntemleri, Çocuk Sağlığı, Cilt ve Bakım Gibi Konular Hakkında Bilgiler Verir.

İlgili Makaleler

107 Yorum

  1. test
  2. Selam herkese paylaşımın gerçekten ilgi uyandırıcı, linkedinde paylaştım

  3. selam arkadaşlar web siteniz gerçekten ilgi uyandırıcı, paylaşımların devamını bekliyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı