Genel

Yeni Doğan Bir Bebeğin Dış görünüşü Nasıl Olur?

Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

Bebek doğum sonrasında ilk başlarda anne karnındaki duruş biçimini sürdürmeye devam eder. Bebeğin kol ve bacakları hafif şekilde içe kıvrık olur. Başını genellikle öne doğru eğik tutar. Kasları ise sert kıvamdadır.

Bebeğin Derisi: Yeni doğan bir bebeğin derisi gül pembesi renginde ve ince olur. İnce olan deri kolaylıkla tahriş olabilmektedir. Doğum sırasında derinin üzeri koruyucu bir özelliği bulunan ve Verniks olarak tabir edilen kaygan bir madde bulunur. Bu örtü doğumdan sonra yaptırılan banyo sonrası kaybolur. Doğumdan sonraki ilk hafta içerisinde bebeğin derisinde pullanma ya da soyulmalar görülebilir. Bu pullanmalar aşırı olduğunda deri üzerinin badem yağı ile silinmesi uygun olur.

Sarılık: Dünyaya gelen bebeklerin çoğunda doğumdan sonraki ilk 2 ya da 3 günde sarılık görülebilir. Bu sarılık fizyolojik sarılık olarak adlandırılır. Hastalığın ortaya çıkması akabinde ilk 8-10. Gün aralığında kendiliğinden kaybolur. Sarılık bebek doğar doğmaz ortaya çıkar ve yaklaşık 3 haftadan fazla sürerse mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.

Ayva Tüyleri: Yeni doğmuş bir bebeğin sırtında, alnında, omuz kısımlarında ve yanaklarında ince kısa tüyler bulunur. Bu tüyler kendiliğinden dökülür. Bu tüylere ayva tüyleri denir.

Yeni Doğan Bebeğin Vücudundaki Lekeler: Yeni doğan bazı bebeklerin burunlarında, ense üzerinde ve göz kapaklarında küçük, kırmızımsı lekeler bulunabilir. Bu lekeler küçük damar yumaklarıdır. Bu yumaklar birkaç ay içerisinde kendiliğinden kaybolur. İlerleyen yıllarda esmer tenli olacak bebeklerde kaba et bölgelerinde, bel bölgelerinde adeta bir çürüğü anımsatan mor lekeler görülebilir. Bu lekelere Mongol lekesi denir. Lekeler bebek 1 yaşlarına geldiğinde kaybolur. Yeni doğan bebeklerde yağ ve ter bezlerinin deriye çıktığı kanalcıklar tam gelişmemiştir. Bu yağ ve ter bezleri deride toplu iğne başı büyüklüğünde beyaz noktacık olarak görülür. Bu noktalara Milia denir.

Yeni Doğan Bebeğin Başı: Yeni doğan bebeklerde baş bölümü vücuduna göre daha büyüktür. Bebek normal baş ile dünyaya geldiğinde doğum kanalındaki sıkışma sonucu başı uzun ve armut şeklinde bir görünüm alabilir. Sezaryen doğum ile doğumlarda ise baş yuvarlaktır. Baş kemikleri doğum esnasında tam birleşmez. Baştaki kemiklerin arasında baklava şeklinde yumuşak bir gölge bulunur. Bu bölgeye bıngıldak denilir. Bıngıldak denilen bu yapı bebek büyüdükçe küçülür ve yaklaşık 10-16 haftalar arasında kapanır.Sağlık Kitabı Google News
Etiketler

Çağlar Yıldız

Sağlık Kitabı; En Son Çıkan Güncel Sağlık Haberleri, Hastalıklar Hakkında Bilgiler, Tedavi Yöntemleri, Çocuk Sağlığı, Cilt ve Bakım Gibi Konular Hakkında Bilgiler Verir.

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. test

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı