Genel Sağlık
Trend

Yüz Masajı Nedir? Ne İçin Gereklidir?

Yüz Masajı Nasıl Yapılır? Yüz Masajının Faydası Var Mı? En İyi Teknikleri Nelerdir?

Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

Masaj genellikle tedavi amacıyla organ ve dokulara mekanik, refleks etkisi yaparak kanı hareketini düzgün olmasını sağlıyor. Güzelliği ve sağlığı korumak için masaj olan yerde özel emeğe gerek yok. Yüz masajı cildin çabuk yaşlanmasını önlemek, ona güzel görünmek için elverişli ve rahat yol arayanlar için asıl bulgudur. Yüz masajı nedir? Yüz mesajının faydası var mı? Ve neden yüzümüze masaj yapmalıyız?  gelin bu sorulara birlikte cevap bulalım.

Yüz masajı nedir?

Yüz Masajı Nedir? Ne İçin Gereklidir? Yüz Masajının Faydası Var Mı?
Yüz Masajı Nedir? Ne İçin Gereklidir? Yüz Masajının Faydası Var Mı?

Masajın birçok çeşidi var, onların çoğunu uzun süre öğrenmek gerekir. Ancak yüz, boyun ve dekolte için basit kozmetik masaj çeşitleri de mevcuttur. Böyle masajı 20-25 yaşlardan başlanması gerekir. Çünkü sadece bu yaş aralığında belirtilen bölümlerde dokuların yaşlanmaya meyilli başlar.

Yüz masajı sadece yaşlanmanın önüne almıyor, hem de, kanın faaliyetini hızlandırır, metabolizma hızını artırır, cildin oksijeni rahat şekilde alınmasına yardımcı oluyor. Ayrıca, o cilt reseptörlerine etkiye göre sinir ve endokrin sisteminin etkinliğinin iyileştirilmesi için birçok biyolojik aktif moleküllerin oluşmasına neden olur.

Yüze ne zaman masaj yapmak gerekir?

Masaj akşam edildiği gibi, gündüz de yapılmalıdır. Günün birinci yarısı akşamdan kalan şişkinlikleri gidermek için masaj edilirse, günün ikinci yarısı gerekli olan pre-lenfatik drenaj masajını etmelisiniz. Yüz masajı için ideal zaman 19:00 – 20:00 Aralığıdır. Bu zaman cildin dinlenme zamanıdır ve yapılan masaja çabuk cevap verir. Masaj yüz ve el iyice temizlenip, kuruduktan sonra yapılmalıdır.

Yüzde sorunlar (özellikle sinir sorunları) varsa masaj yapmamalısınız. Eğer masajı herhangi bir aletle yapacaksanız mutlaka cildinize uygun olup olmadığına dikkat edin.

Cildiniz yağlıysa yağla masajdan uzak durun. Yüzünüzü 10-15 dakikalık masaj istiyorsanız bunun için özel masaj aleti seçebilirsiniz. Eğer masajı akşam kreminizle yaparsanız bu süre en fazla 5 dakika olmalıdır. Bunun için kremi 1,5-3 ml alıp, avuçlarda, biraz ısıtıp sonra masaja başlamalıdır.

Yüz masajı için en iyi teknik

En İyi Masaj Teknikleri; Avucunuzu çenenin altına yerleştirin. Öyle yerleştirin ki, 2 ve 3. parmağınız burnunuza tam dokunmasın. Ancak parmak uçlarınızla yüzünüze masaj yapın.  Parmakların kirpiklerden 1,5-2 cm uzakta olsun. Daha sonra boyun ve dekolte bölüme geçin. Elinize 0,5-1 ml krem alın ve başlayın masaj yapmaya. Ama süreci çok uzatmayın. Krem elinizden tam bitikten sonra masajı durdurun. Göz çevresi için ise özel bir krem kullanın.

Facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı FacebookSağlık Kitabı Google News
Etiketler

Çağlar Yıldız

Sağlık Kitabı; En Son Çıkan Güncel Sağlık Haberleri, Hastalıklar Hakkında Bilgiler, Tedavi Yöntemleri, Çocuk Sağlığı, Cilt ve Bakım Gibi Konular Hakkında Bilgiler Verir.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. test

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı