Çocuk Sağlığı

Bebeklerde Kemik Gelişimi İçin Besinler

Bebeklerde Kemik Gelişimi, Kemik Gelişimini Destekleyen Diğer Faktörler?

Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

Bebeklerde Kemik Gelişimi İçin Besinler; Bizler için dünyanın en önemli varlıkları olan bebeklerimizi korumak, onların sağlıklı bir şekilde büyümelerini sağlamak ve kemik gelişimlerinin en güzel şekilde devam etmesi için bir takım konularda dikkatli davranmak ve bazı önlemler almak gerekebiliyor. Türkiye’de bebeklerin gelişimi için son yıllarda bilinçlenme artmış olsa da halen yeterli düzeyde değil. Avrupa ve Amerika’da bebeklerin kemik gelişimi konusunda aileler çok daha bilinçli ve başarılı. Bu sayede çocuklarımız ilerleyen yıllarda daha sağlıklı bir vücut yapısına sahip olup daha az hastalanabilirler.

Bebeklerde Kemik Gelişimi İçin Besinler

Bebeklerde Kemik Gelişimi İçin Besinler
Bebeklerde Kemik Gelişimi İçin Besinler

Bebekler kemik gelişimi için D vitaminine ihtiyaç duyarlar. D vitamini eksikliği yaşayan bebekler ilerleyen yaşlarında çocukluk dönemlerinden başlamak üzere belli başlı sağlık sorunlarını yaşayabilir ve bu sorunları ömrünün sonuna kadar çekmek zorunda kalabilir. Bu yüzden bebeklerde kemik gelişimi ve sağlıklı büyümeleri için D vitamini takviyesi yapmaları gerekmektedir. Sadece anne sütünden elde edilen D vitamini yeterli olmamaktadır. Elbette bebekler için anne sütü önemlidir. Fakat D vitamini takviyesi yapılmadığında kemik gelişimi için anne sütü yetersiz kalmaktadır. D vitamini sağlayan en önemli kaynak ise güneştir. Çocuklar günde 2 saat güneş görmeleri ve doğrudan güneşe maruz kalmadan güneşlenmeleri durumunda vücudunun gerekli D vitaminini büyük oranda sağlamış olacaklardır.

Bu yazımızı okudunuz mu? Bebek Nasıl Emzirilir? https://www.saglikkitabi.org/bebek-nasil-emzirilir/

D vitamini eksikliğinin kemik gelişimini olumsuz etkilediği gibi bebekte yürümede gecikme, diş çıkarmada sorunlar yaşanabilmektedir. Kemik gelişiminin yeteri kadar olması için D vitamini takviyesi yapılabilir. Aslında bu süreç anne karnın başlamalı ve ergenlik çağını atlatana kadar D vitamini içeren yiyecekler yenilerek, takviyeler yapılarak devam etmelidir. D vitamini yeteri kadar alındığında ilerleyen yaşlarda birçok sağlık sorununun daha az görüldüğü bilinen bir gerçektir.

Kemik Gelişimini Destekleyen Diğer Faktörler

Kemik gelişimi için spor en önemli faktörlerden sadece biridir. Beden sağlığının en önemli faktörü olan spor bebeklerde ebeveyn tarafından bebeklerin kolları ve bacakları düzenli olarak hareket ettirilerek egzersizler yaptırılabilir. Çocuklarda ise kemik gelişimi için düzenli olarak yüzme sporu, basketbol, futbol gibi birçok spor dalına yönlendirilerek kemik gelişimini olumlu etkileyecek hareketler yapılabilir.

D vitamini sağlamak için düzenli olarak beslenmek gerekiyor. Kemik gelişimini düzenli sebze ve meyve tüketimi sayesinde sağlayabileceğiniz gibi sağlıklı bir yaşam şekline sahip olmuş olursunuz. Vücut için gerekli olan protein alındığında kemik gelişimini fazlasıyla desteklemiş olursunuz.

Vitamin takviyesi yapılabilir. Doktor kontrolünde D, C, A vitamini takviye edilebilir. Bebeklerde ise doğumdan en az 1 ay sonra yapılabilen vitamin takviyeleri bulunabilmektedir. Kemik gelişimini bu şekilde de destekleyebilirsiniz.

vitaminler

Kemik Gelişiminin Önemi

Kemik gelişimi bir bebeğin doğduğu günden ergenliğinin bittiği güne kadar üst düzeyde önemlidir. Kemik gelişimi insan vücudunun en önemli parçası olan tüm kemiklerin gelişimini ifade eder. Kemik gelişimi yetersiz bir bebek ya da çocuk ömrü boyunca güçsüz bir beden ve sık sağlık sorunlarıyla karşılaşabileceği bir yaşam sürecektir. Kemik gelişimi yeterli vitamin ve besin takviyesiyle birlikte düzenli olarak gelişmiş kişilerde ise soğuk algınlığı gibi basit hastalıklar bile oldukça nadir görülmektedir. Bu yüzden kemik gelişiminin önemi büyüktür.

Facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı FacebookSağlık Kitabı Google News
Etiketler

Çağlar Yıldız

Sağlık Kitabı; En Son Çıkan Güncel Sağlık Haberleri, Hastalıklar Hakkında Bilgiler, Tedavi Yöntemleri, Çocuk Sağlığı, Cilt ve Bakım Gibi Konular Hakkında Bilgiler Verir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. test

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı