Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

Boğaz ağrısının görülme nedenlerinden en sık karşılaşılanı meydana gelen enfeksiyonlardır. Akut faranjit başta olmak üzere çeşitli mikrobik olan hastalıklar boğazda ağrı oluşmasına neden olabilir. Genellikle bu ağrının ortaya çıkmasına vücuda giren virüsler, mikroplar ve çeşitli bakteri grupları sebep olmaktadır. Dikkat edilmesi gereken nokta tedavi edileceği zaman ağrının hangisinden dolayı ortaya çıktığını anlayabilmek ve ona göre doğru tedavi seçeneğini uygulayabilmektir.

Virüsler sebebiyle ortaya çıkmış bir ağrı herhangi bir müdahaleye gerek kalmadan bir hafta içerisinde kendiliğinden iyileşebilmekte fakat bakteri kökenli bir boğaz ağrısı antibiyotik kullanılmadan geçmeyeceği için ikisini birbirinden ayırmak gerekir. Tüm bunların dışında boğaz bölgesinde gelişmemiş olan fakat özellikle burundan, sinüsten veya akciğerden ortaya çıkan enfeksiyonların neticesinde yine boğaz bölgesinde ağrı görülebilmektedir.

Boğaz Ağrısının Neden Olabileceği Hastalıklar Nelerdir?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi boğaz ağrısının oluşmasındaki en önemli etken faranjit durumudur. Faranjit; mikrobik olan herhangi bir enfeksiyon dışında boğazın çeşitli çevresel faktörler neticesinde tahriş olmasıyla meydana gelen ve sonucunda boğazın içerisinde bulunan mukoza bölgesinin iltihaplanmasına verilen isimdir. Bu iltihaplanma kesinlikle bir uzman hekim tarafından kontrol edilmelidir. Zira bu durumun altında yatabilecek bir takım hastalıklar olabilir. Ayrıca tamamen uygun bir tedavi yönteminin belirlenebilmesi için sebebin açık bir şekilde öğrenilmesi gerekmektedir. Genellikle kronik faranjitin oluşmasına neden olabilecek durumları şu şekilde sıralayabiliriz;

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir? Boğaz Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir? Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?
Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir? Boğaz Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir? Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?
  • Sigara Bağımlılığı. Ne yazık ki sigaradan ötürü oluşan boğaz ağrısının herhangi bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Tek çare kişinin hayatından sigarayı tamamen çıkarmasıdır.
  • Mide içerisinde bulunan suyun boğaz bölgesine ulaşarak burada çeşitli reaksiyonlar içine girmesi ve bu reaksiyonlar neticesinde mukozada çeşitli deformasyon meydana getirmesi. Vücudun herhangi bir bölgesinde gelişmiş olan enfeksiyonun; öksürük veya balgam çıkarma durumlarında boğaz bölgesine sıçraması ve burada iltihaplanmaya sebep olması kronik faranjit görülmesine neden olabilir.
  • Tiroit, guatr ve kansızlık gibi bir takım sistemik rahatsızlıklar. Bu hastalıklar neticesinde boğaz ağrısı oluşabileceği gibi boyun bölgesinde meydana gelen deformasyon da boğaz ağrısına neden olabilir.

Boğaz Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir? Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

Hekimin gerçekleştireceği kontrolün ardından kişiye uygun olan tedavi yöntemine başlanır. Genellikle herhangi bir özel durum olmadığı zaman antiviral özellikli ilaç tavsiye edilmez. Bu gibi durumlarda sıklıkla vücuda yan etkisi olmayan gargara, pastil tarzı lokal tedaviler tercih edilir. Bunun dışında bu dönemde hastanın kendi beslenme programına dikkat etmesi ve bol bol su tüketmesi ağrının daha çabuk iyileşmesine yardımcı olacaktır.
Boğaz ağrısının sebebi eğer viral bir enfeksiyon neticesinde ortaya çıkmışsa, kişinin bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek adına destek olarak vitamin kullanılabilir. Nadiren herhangi bir bakteriyel durumda enfeksiyon oluşmasını engellemek için antibiyotik kullanımı uygulanabilir.

Boğaz Ağrısı Evde Nasıl Tedavi Edilir?

Boğaz ağrısı eğer herhangi bir bakteri neticesinde ortaya çıkmamışsa kendiliğinden bir hafta içerisinde iyileşmektedir. Bu süre içerisinde sizin uygulayacağınız ekstra bir takım faktörler iyileşmenin daha çabuk gelişmesini sağlayacaktır. Bu maddeleri sıralamak gerekirse;

  • Gün içerisinde mümkün olduğunca su tüketilmelidir.
  • Boğazı daha fazla tahriş edebilecek sigara gibi maddelerden kaçınılmalıdır.
  • Eczanelerden reçetesiz bir şekilde alabileceğiniz gargara, sprey veya pastiller ağrının daha hafif bir şekilde hissedilmesine yardımcı olacaktır.
  • Toplumumuzda yaygın bilinenin akside boğazı ağrıyan kişiye çok sıcak veya çok soğuk içecekler içirilmemelidir. Mümkün olduğunca ılık, oda sıcaklığında olan içecekler tercih edilmelidir.
  • Pilav, makarna, püre gibi boğazda takılmayacak ve kolay yutulabilecek besinler boğaz ağrısı tamamen geçene kadar tercih edilmelidir.

Facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı FacebookSağlık Kitabı Google News

“Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?” için 4 cevap

  1. test

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.