Ağız ve Diş Sağlığı

diş taşı (tartar)

Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

diş taşı (tartar)
Diş boyuncuğu çevresinde ya da diş kökü üzerinde grisan çökeltiler halinde biriken, kalsiyum tuzlarıyla organik parçacıkların karışımından oluşan ve tartar olarak da bilinen madde.
Normalde pH’ı göreli olarak sabit ya da hafif asit olan insan tükürüğünde bu tuzlar erimiş halde bulunur, ama sadece asit ortamda eriyebilen özellikle bikarbonat ve fosfatlar, pH alkali hale geldiği zaman hemen çöker. Bu nedenle, tartarın alkali pH eğilimli, özellikle de müsin gibi organik maddeler bakımından zengin tükürüklü ortamla ilişkisi olduğu kabul edilir. Tartar, dişeti keselerinin iç yüzeyine nüfuz ederek dişetlerinde yara oluşumuna ve iltihaplanmalara yol açar. Bunlar da dişe destek sağlayan yapılara yayılarak dişin sallanmasına ve erkenden yitirilmesine yol açar. Bu durumu önlemek için tartarların düzenli aralıklarla temizlenmesi ya da tartar giderici önlemler alınması gerekir.Sağlık Kitabı Google News
Etiketler

Çağlar Yıldız

Sağlık Kitabı; En Son Çıkan Güncel Sağlık Haberleri, Hastalıklar Hakkında Bilgiler, Tedavi Yöntemleri, Çocuk Sağlığı, Cilt ve Bakım Gibi Konular Hakkında Bilgiler Verir.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. test

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı