Genel Sağlık

Göz Seğirmesi Neden Olur?

Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

Göz seğirmesi bilimsel adı ile miyokimi göz kaslarının istemsiz olarak kasılması ile meydana gelir. Gözleri fazla yormak, mevsimsel alerjiler göz seğirmesine sebep olan başlıca nedenler arasındadır. Bu kasılmaların süresi belli olmamaktadır. Bazen bir kaç saniye sürer bazen de aylarca, günlerce, haftalarca sürebilmektedir.

Uzun süren seğirmeler için derhal doktora başvurulması gerekmektedir aksi takdirde ciddi göz hastalıklarına neden olabilmektedir. Vücuda kafeini çok almak, yorgun düşmek ve strese bağlı seğirmeler çabuk sonlanır bu yüzden endişe edilmemelidir. Uzun süren seğirmeler de ise gözde oluşan iltihaplanmalardan şüphe edilebilmektedir. Bu tarz seğirmeler zamanla göz kapağının kapanmasına vesile olabilmektedir.

Alkol, mineral eksikleri, göz kuruluğu, göz yorgunluğu, göz alerjisi, yakından televizyon izlemek, saatlerce kullanılan bilgisayar, telefon, tablet ve bir takım ilaçlarda göz seğirmesine neden olabilmektedir.

Göz Seğirmesi Nasıl Sonlanır?

Göz Seğirmesi Neden Olur? Göz Seyirmesi Ne Anlama Gelir?
Göz Seğirmesi Neden Olur? Göz Seyirmesi Ne Anlama Gelir?

Göz seğirmesi nasıl geçer sorusu oldukça konuşulan konulan arasındadır. Sodaya benzer bir tonik içilmesi önerilmektedir. Bu tonik alkollü değildir. Toniğin içerisinde kinin maddesi bulunmaktadır böylelikle göz seğirmesi olan hastalar şikayetlerinden kurtulmaktadırlar. Ayrıca soğuk veya sıcak kompres uygulanabilmektedir. En önemli tedavisi ise seğirmenin kaynaklandığını edenin bilinmesidir. Ona göre önlem alınır. Örneğin strese girmemek, kafeinli içecekler içmemek, uyku düzeni sağlamak, gözü yormamak gibi birçok çare bulunmaktadır.

Göz seğirmeleri genellikle kendiliğinden sonlanır fakat haftalarca hatta aylarca süren seğirmeler olursa acilen tıbbi müdahaleye başvurulması gerekmektedir. Gözde seğirme dışında şişlik kızarıklık oluşmuşsa, göz kapağınız tamamen kapanmışsa, göz kapağında sarkmalar meydana gelmiş ise hastaneye gidilip tedavi sürecine başlanmalıdır. Göz seğirmesi tedaviye rağmen geçmiyorsa nörolojik muayene edilmesi gerekmektedir.

Göz seğirmesine sebep olan bir hastalık yoksa botox tedavisi de kullanılmaktadır. Doktor onayıyla yapılmaktadır. Küçük, büyük herkese uygulanabilmektedir.

Facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı FacebookSağlık Kitabı Google News
Etiketler

Çağlar Yıldız

Sağlık Kitabı; En Son Çıkan Güncel Sağlık Haberleri, Hastalıklar Hakkında Bilgiler, Tedavi Yöntemleri, Çocuk Sağlığı, Cilt ve Bakım Gibi Konular Hakkında Bilgiler Verir.

İlgili Makaleler

10 Yorum

  1. test
  2. selam arkadaşlar sayfanız süper ötesi dikkatimi çekti, paylaşımların devamını bekliyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı