Kan Grupları Hakkında Bilgi

Kan Grupları Hakkında Bilgi

Kan Grupları Hakkında Bilgi; Kan Grupları Çok miktarda kan kaybeden bir hastaya veya yaralıya, sağlam bir kimsenin kanı aktarabildiğinden beri, bütün insanların kanlarının birbirleriyle karıştırılamayacağı anlaşılmıştır. Çok kez kanda bulunan bir madde, yabancı bir kimsenin kanındaki maddelerle birlikte, damarların tıkanmasına ve hastanın ölmesine yol açmaktadır.

Böyle iki cisimden biri “a” öbürü “b” ile gösterilmiştir. “a” maddesi ile tıkanan kan A ile ve b ile tıkanma yapan B ile gösterilir. A grubuna giren kanlar b maddesini, B grubundakiler a maddesini kapsar. Bu nedenle bu iki kan grubu birbiriyle karıştınlamaz. Fakat öyle kimseler vardır ki, onların kanlan a ve b maddelerinin ikisini de kapsarlar. Bu türlü kan ne A grubuna ne de B grubuna girer. Bunlar ayrı bir grup oluştururlar (O = sıfır grubu). Yine öyle kimseler de vardır ki kanlan A ve B grubu kanlarının karışımıdır. Bu grup kanlarda a ve b maddesinin ikisi de yoktur.

Bu satırlar arasındaki şekil, hangi kan grubuna giren vericilerin kanlarının hangi kan grubu sahiplerine aktarılabileceğini göstermektedir. Kan gruplarıyla kişilerin özellikleri ve yetenekleri arasında bir ilişki bulunmadığı saptanmıştır.

 

Yorumları Gör (2)